Flakka ile mücadele nasıl yapılır? Çocuğunuz kullanıyor mu?

6 Kasım 2017

Yorumlar

0
 Kasım 6, 2017
 0

Dünya çapında gençler arasında kullanımı hızla yayılan ve Flakka adı verilen uyuşturucu Türkiye’de de görünmeye başladı. Peki, Flakka ile mücadele nasıl yapılacak ve çocuğunuzun kullandığını nasıl anlayacaksınız. İşte cevap.

İlk olarak 2014 yılında Florida eyaletinde görülen ve ayda 3-4 kişiyi öldüren Flakka, Türkiye’ye de ulaştı. ABD ve İngiltere’de yasaklanan bu uyuşturucu madde, insan ve toplum sağlığını tehdit ediyor. Objektif Dedektiflik sloganıyla müşterilerine hizmet sunan Dejektif, çocuklarınızın bu uyuşturucu madde kullanımının önüne geçmesi ve ailenin uyuşturucu madde kullanan çocuklarını tespit etmesi amacıyla çalışmalar yapıyor. Dejektif’in açtığı ‘Flakka Dosyası’nı okuyorsunuz. Peki nedir bu, Flakka. İri taneli olan ve kaya tuzu görünümündeki bu uyuşturucu madde içerisinde kimyasal taşıyor. Diğer uyuşturucular gibi kullanılan Flakka, psikolojik ve fiziksel etkileri açısından hem kullanan hem de kullanan kişinin yakınındakiler için tehlikeli, yıkıcı etkilere sahip.

Flakka, yutulabilir, burundan çekilebilir ya da hap şeklinde kullanılabilir. Ayrıca esrar gibi diğer yumuşak uyuşturucularla kombine de edilebilir. Diğer bütün uyuşturucular gibi bağımlılığa yol açan ölümcül bir etkiye sahip. Ayrıca böbrek yetmezliğine neden olabilir ve kullanıcı için kalıcı diyalize ihtiyaç duyulur.

FLAKKA SALDIRGANLAŞTIRIYOR
Dejektif, Flakka kullanan öğrencilerin de kendi çevresinde saldırganlaşması ve bunun sonrasında disiplin suçu işleme eğilimli çocukları araştırıyor. Fazla parası olmayan öğrencileri dış dünyadan soyutlayan bu uyuşturucu madde kullanımı, giderek yaygınlaşıyor.

DEJEKTİF NE SUNACAK?
Dejektif olarak, uyuşturucu madde kullanan öğrencilerin takibi, aileye raporlanması, günlük ve saatlik takip süreci yürütmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir